CSGO Ve Valorant’ta Şike İddiaları Giderek Alevleniyor

Geçtiğimiz günlerde 2020’nin ikinci yarısından bu yana süren ESIC soruşturmasına FBI’ın dahil olduğu haberini sizlerle paylaşmıştık. Henüz bu gelişmenin yankıları sürerken ESEA ve Valorant tarafından ayrı ayrı haberler geliyor. ESIC yetkilisi Ian Smith’in CSGO içerik üreticisi slash32 ile yaptığı röportajın ardından CSGO odaklı haber sitesi Dust2.us geçtiğimiz yıla ait bir ses kaydı yayınladı. Bu ses kaydında birkaç oyuncunun bir maçla alakalı şike planları duyuluyor.

Şike İddiaları Geçmişe Gidiyor

Bu ses kaydında konuşmaları duyulan oyuncular ebastian “retchy” Tropiano, Kevin “4pack” Przypasniak ve Carson “nosraC” O’Reilly olarak tespit edilmiş durumda. Oynanacak olan bir ESEA maçı için şike planlaması yaptıkları bu kayıtta aynı zamanda vek ve JoLZ isimli iki oyuncunun daha bu konuya sıcak baktığını belirten söylemler var. Diğer yanda başka bir maçtan bahseden ve “o maçın daha kötü durumda olduğunu” belirten oyuncular için ESEA oldukça hızlı şekilde bir soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturma sonucunda yukarıda ismi geçen beş oyuncu öncelikle 3 Mayıs tarihine kadar ESEA üzerinde “Kumar İhlali” gerekçesiyle ban cezası aldılar. ESIC soruşturmasının sonuçları açıklanana kadar bu oyuncuların askıda statüsü sürecek. Rakip takımın IGL’inin radar bilgilerini içeriye sızdırma üzerine yaptıkları bu planın ortaya çıkmasıyla birlikte Team Rebirth oyuncuları tüm müsabakalardan uzaklaştırılmış oldu.

Valorant Nasıl Etkilenebilir?

Ancak konu bununla da sınırlı kalmadı. Daha önce de CSGO kanadında ortaya çıkan şike iddialarında sabit şekilde dillendirilen bir şüphe vardı. Daha önce CSGO sahnesinde bu tür eylemlere giriştikleri belirtilen veya şüpheli davranışları olduğu iddialarıyla gündeme gelen oyuncuların bazıları şu an Valorant sahnesinde. Buna ek olarak Valorant’a geçiş yapan ve henüz ortaya çıkmamış oyuncular da olabilir. Sahneyi takip eden herkesin aklındaki soru ise aynıydı: “Bu oyuncular şu an CSGO’da değiller diye cezalandırılmayacaklar mı?”. Birden fazla kez gündeme gelen bu sorunun ciddiyeti malum. Riot Games de bunun farkında olacak ki günün erken saatlerinde kendi sahalarında bir soruşturma başlattıklarını duyurdular. Dexerto’dan Richard Lewis’in haberiyle duyurulan bu soruşturma Valorant için Riot Games’in kendi bünyesinde başlattığı bir süreç. ESIC’in yaptığı soruşturmayla bağlantısının olup olmadığı veya bulguların açıklanıp açıklanmayacağı ise henüz kesin değil. FBI gibi yasal oluşumlarla bir bağlantıları olup olmayacağı konusunda da bir bilgi bulunmuyor.

Ufukta Kaos Var

Sonuç olarak görünen o ki ortalık bir hayli karışabilir. Geçtiğimiz yıl CSGO ile Valorant sahnesi arasındaki ayrımdan ötürü bu olayların tamamıyla önüne geçilmesi zor olarak görülüyordu. Daha önce bu tür eylemlere bulaşan oyuncuların izini kaybettireceği endişesi bunun ana sebebiydi. Ancak Riot Games de durumun ciddiyetinin farkında olduğunu bu adımla kısmen de olsa gösterdi. Önümüzdeki süreçte ortaya çıkacak olan detaylara göre çok büyük skandallar yaşanabilir.

Exit mobile version