PUBG Mobile 5 Günde 1.6 Milyon Hileciyi Banladı

Hile konusu artık herkesin bildiği üzere video oyunlarında apayrı bir savaş alanı. Sürekli daha sağlam hile koruma yöntemleri geliştirmeye çalışan yapımcılara karşı daha sinsi ve acımasız hile yöntemleri geliştirmeye çalışan hile üreticileri ucu bucağı olmayan bir savaş halindeler. Özellikle rekabetin temel teşkil ettiği oyunlarda bu durum şüphesiz daha da belirgin. Hal böyle olunca rekabete dayalı oyunlar üreten, espor sahnesinde önemli bir yer tutan oyunların işleri çok daha sıkı tutması gerekiyor. PUBG Mobile ekibi tam da bunu yaptığını gösteren bir haberle karşımızda.

https://twitter.com/PUBGMOBILE/status/1378170150378160130?s=20

PUBG Mobile tarafında ban dalgaları alışık olduğumuz bir durum olsa da çıta sürekli yükseliyor. Geçtiğimiz günlerde yine rekor ölçekte bir ban dalgası başlatan PUBG Mobile, 28 Mart tarihinden 1 Nisan sonuna kadar tam 1,691,949 hesabı banladı. Yapılan duyuruya göre hilelerin ciddi bir kısmı x-ray görüş ve otomatik nişan hilelerinden oluşuyor. Hile yaptığı tespit edilen hesapların %35’i Bronze derecesinde iken yalnızca %1 kadarı Conqueror derecesinde oynayan hesaplar. Bu anlamda hilecilerin aslında oldukça başarısız olduğu gerçeği bir hayli çarpıcı istatistiklerle gün yüzüne çıkıyor.

Hile sorunu sadece Battle Royale oyunlarında değil her türden oyunda bir problem. Ancak PUBG Mobile, şimdiye kadar hilecilere karşı önlem alma hususunda en sert tutuma sahip oyunlardan biri konumunda. Uzun zamandır CSGO, Valorant, Call of Duty: Warzone gibi oyunların takipçileri de hilecilerden bir hayli şikayetçi. Umuyoruz önümüzdeki yıllarda bu soruna kalıcı bir çözüm bulunabilir. Yine de PUBG Mobile’ın ulaştığı bu devasa sayı, aynı zamanda raporlama sisteminin önemini tekrar gösteriyor.

Exit mobile version